Share:
 

Season Results

Season 
Grade 
RND Dates Home Team   Away Team Venue
2 19 Oct 18
26 Oct 18
Balwyn / Deepdene
9/152(cc) W Alexander 45  H Duncan 2/17 L Hayes 2/20
def Camberwell Magpies
5/151 L Best 60*  M Sheehan 4/9
Balwyn Park (North Oval) 
8 8 Feb 19
15 Feb 19
Balwyn / Deepdene
124 M Sheehan 26 T Redfern 26  B Ley 2/8 J Alleva 2/14
def by Camberwell Magpies
9/132(cc) S Edney 44  M Sheehan 2/7 S Sergi 2/19
Balwyn Park (North Oval) 
4 16 Nov 18
23 Nov 18
Balwyn / Deepdene
5/191(cc) S Greene 27*  S Edelmaier 2/19 H Morriss 2/23
drew Richmond Union
Balwyn Park (North Oval) 
1 12 Oct 18 Balwyn / Deepdene
9/85(cc)  G Pick 3/6 D Wyer 2/4
def by Glen Iris Wyer
3/90 T Groom 38 J Bayley 26  
Balwyn Park (North Oval) 
6 14 Dec 18 Balwyn / Deepdene
drew Surrey Hills
Balwyn Park (North Oval) 
7 1 Feb 19 Balwyn / Deepdene
2/116(cc) S Greene 41*  
def Donvale
4/112 E Lancashire 32* S Rees 27*  S Sergi 2/6
Balwyn Park (North Oval) 
3 2 Nov 18
9 Nov 18
Clifton Hill
4/220(cc) L Dean 51* M Tulk 50* F Peake 39 J Morice 27*  J Ewart 2/11
def Balwyn / Deepdene
142 W Alexander 33  R Watson 2/14 M Tulk 2/17 L Dean 2/27
Ramsden Street Oval and Pavilion 
9 22 Feb 19
1 Mar 19
Glen Iris Wyer
v Balwyn / Deepdene
Dorothy Laver Reserve (East Oval Saxby Rd) 
5 30 Nov 18
7 Dec 18
Burwood
3/149 MH Miller 60* H Jones 29  
def Balwyn / Deepdene
8/137(cc) B Mahadeva 36* R Carrozza 35  MH Miller 2/7 P Jones 2/8 N Caruso 2/19
Hartwell Sports Ground (West Oval) 
The qualification for this report is 25 runs, 2 wickets.
Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM  
VSDCA:North/East 1st XI 11 2 Feb 19
9 Feb 19
Plenty Valley
   def by  
Balwyn
VSDCA:North/East 2nd XI 11 2 Feb 19
9 Feb 19
Balwyn
   def by  
Plenty Valley
VSDCA:South/East 3rd XI 11 2 Feb 19
9 Feb 19
Ormond
   def by  
Balwyn
VSDCA:South/East 4th XI 11 2 Feb 19
9 Feb 19
Balwyn
   def  
Ormond
ISEC:Under 17 Sunday - Robert Ary Shield 8 3 Feb 19
10 Feb 19
Toorak-Prahran
   def by  
Balwyn
ISEC:Under 17 Sunday - Robert Ary Shield 9 17 Feb 19
Mt Waverley Rigby
   def by  
Balwyn
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield 8 3 Feb 19
10 Feb 19
Balwyn
   def  
Mazenod OC
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield 9 17 Feb 19
Balwyn
   def by  
Moorabbin
ECA:Under 14B EC Orr 7 1 Feb 19
Balwyn / Deepdene
   def  
Donvale
ECA:Under 14B EC Orr 8 8 Feb 19
15 Feb 19
Balwyn / Deepdene
   def by  
Camberwell Magpies
ECA:Under 12C RK Wilkins 10 2 Feb 19
Balwyn
   def  
Edinburgh Maroon
ECA:Under 12C RK Wilkins 11 9 Feb 19
Ashwood
   drew  
Balwyn
ECA:Under 12C RK Wilkins 12 16 Feb 19
Balwyn
   def  
Mont Albert
ECA:Under 10 Blue 10 2 Feb 19
Richmond Union White
   def by  
Balwyn
ECA:Under 10 Blue 11 9 Feb 19
Balwyn
   drew  
Kew Junior Red