Share:
 

Match Details

Season 
Round 
Grade 
Other matches in this round 
Viewing Format
Eastern Cricket Association - Under 16A A G Grace
Round 3 - Fri 3 Nov 2017 (5:15PM), Fri 10 Nov 2017 (5:15PM)
Deepdene BearsdefBurwood Cricket Club
Venue: Stradbroke Park NorthMatch ID: 2770667
Umpires: Umpire1: John Wood  
Scorers:  Not specified
Result: Deepdene Bears WON FIRST INNINGS   Status: OFFICIAL   Points: Deepdene Bears: 6.00   Burwood Cricket Club: .00 
Toss won by: Deepdene Bears Batted first: Burwood Cricket Club
1st Innings
1st Innings - Burwood Cricket Club
R BF Min 4s 6s
b J Wise
10
0 0
retired not out
9
0 0
c W Doquile b H Free
2
0 0
not out
55
5 0
c A Hart b T Sheehan
17
4 0
c AJ Molden b T Sheehan
19
4 0
b AJ Molden
9
1 0
b AJ Molden
0
0 0
c T Johnston b N Niall
9
1 0
not out
1
0 0
dnb
dnb
Extras
(nb 1, w 0, b 0, lb 2)
3
Total
7/134 (cc)
Overs
45.0
FOW: 15 (K Worner) 24 (B Fleming) 62 (S Arthur) 87 (J Ritchie) 107 (T Sellers) 107 (W Mendes) 121 (TA Martin)
Bowling O M W R Nb Wd
J Wise 6.0 2 1 13 0 0
L Kelvie 5.0 0 0 9 0 0
N Niall 5.0 0 1 12 0 0
W Doquile 4.0 1 0 10 0 0
H Free 3.0 0 1 3 0 0
L Fitzpatrick 4.0 2 0 7 0 0
S O'Shannassy 4.0 1 0 14 0 0
T Johnston 5.0 1 0 21 0 0
F Macrae 3.0 0 0 17 0 0
T Sheehan 3.0 0 2 16 0 0
AJ Molden 3.0 0 2 10 0 0
Fielding c ro as ro unas st
T Johnston 1 0 0 0
W Doquile 1 0 0 0
AJ Molden 1 0 0 0
A Hart 1 0 0 0
1st Innings - Deepdene Bears
R BF Min 4s 6s
c B Fleming b N Bennett
10
0 0
c S Arthur b B Fleming
4
0 0
c JH Stacey b L Davis
22
0 0
run out
5
0 0
c ? b N Bennett
15
0 0
c N Bennett b S Arthur
7
0 0
c B Fleming b S Arthur
0
0 0
not out
57
0 0
not out
15
0 0
dnb
dnb
dnb
Extras
(nb 4, w 1, b 5, lb 3)
13
Total
7/148 (dec)
Overs
39.0
FOW: 12 (L Fitzpatrick) 24 (S O'Shannassy) 35 (J Wise) 53 (W Doquile) 63 (T Johnston) 63 (A Hart) 89 (N Niall)
Bowling O M W R Nb Wd
B Fleming 8.0 2 1 11 0 0
N Bennett 9.0 3 2 25 0 0
T Sellers 6.0 0 0 25 0 0
JH Stacey 6.0 1 0 32 0 0
L Davis 5.0 0 1 23 0 0
S Arthur 4.0 1 2 16 0 0
W Mendes 1.0 0 0 8 0 0
Fielding c ro as ro unas st
T Sellers 0 1 0 0
JH Stacey 2 0 0 0
B Fleming 2 0 0 0
K Worner 0 1 0 0
N Bennett 1 0 0 0
S Arthur 1 0 0 0
* Captain
+ Wicketkeeper
Other details:


Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM  
VSDCA:North/East 1st XI 1 6 Oct 18
13 Oct 18
Bayswater
   def  
Balwyn
VSDCA:North/East 2nd XI 1 13 Oct 18
Balwyn
   def  
Bayswater
VSDCA:South/East 3rd XI 1 6 Oct 18
13 Oct 18
Bayswater
   def  
Balwyn
VSDCA:South/East 4th XI 1 13 Oct 18
Balwyn
   def by  
Bayswater
ISEC:Under 17 Sunday - Robert Ary Shield 1 14 Oct 18
Murrumbeena Gold
   def  
Balwyn
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield 1 14 Oct 18
Balwyn
   def by  
Mt Waverley Viccars
ECA:Under 14B EC Orr 1 12 Oct 18
Balwyn / Deepdene
   def by  
Glen Iris Wyer
ECA:Under 12C RK Wilkins 1 13 Oct 18
Ashwood
   def by  
Balwyn
ECA:Under 12C RK Wilkins 2 20 Oct 18
Edinburgh Maroon
   drew  
Balwyn
ECA:Under 10 Blue 1 13 Oct 18
Balwyn
   def  
Edinburgh White
ECA:Under 10 Blue 2 20 Oct 18
Balwyn
   drew  
Clifton Hill