Share:
 

Match Details

Season 
Round 
Grade 
Other matches in this round 
Viewing Format
Eastern Cricket Association - Under 14B EC Orr
Round 2 - Fri 19 Oct 2018 (5:15PM), Fri 26 Oct 2018 (5:15PM)
Glen Iris WyerdefRichmond Union
Umpires: Umpire1: Ashraful Islam  
Scorers: Michael Bayley   
Result: Glen Iris Wyer WON FIRST INNINGS   Status: OFFICIAL   Points: Glen Iris Wyer: 6.00   Richmond Union: .00 
Toss won by: Glen Iris Wyer Batted first: Glen Iris Wyer
1st Innings
1st Innings - Glen Iris Wyer
R BF Min 4s 6s
b N Fouvy
0
0 0
retired not out
50
7 0
lbw b KJ Grieve
47
8 0
not out
21
1 0
c T Alcott b H Morriss
0
0 0
c T Ballek b S Edelmaier
9
1 0
not out
1
0 0
dnb
dnb
dnb
dnb
Extras
(nb 28, w 0, b 6, lb 1)
35
Total
4/163 (cc)
Overs
40.0
Bowling O M W R Nb Wd
N Fouvy 5.0 0 1 12 2 0
T Ballek 4.0 1 0 8 1 0
PJ Colless 2.0 0 0 7 3 0
T Alcott 3.0 0 0 15 4 0
H Morriss 4.0 0 1 15 1 0
N Buchanan 4.0 0 0 20 6 0
T Rourke 3.0 0 0 18 4 0
J Webb 4.0 0 0 15 1 0
KJ Grieve 4.0 0 1 19 2 0
J Little 3.0 0 0 10 1 0
S Edelmaier 4.0 0 1 18 3 0
Fielding c ro as ro unas st
T Alcott 1 0 0 0
T Ballek 1 0 0 0
1st Innings - Richmond Union
R BF Min 4s 6s
c ?
7
1 0
run out
4
1 0
b
1
0 0
retired not out
60
11 0
b
0
0 0
c ?
8
1 0
b
20
4 0
b
10
0 0
not out
4
0 0
dnb
dnb
Extras
(nb 11, w 1, b 2, lb 0)
14
Total
128
Overs
34.0
FOW: 7 (J Webb) 14 (KJ Grieve) 19 (S Edelmaier) 19 (N Buchanan) 64 (H Morriss) 114 (PJ Colless) 128 (T Ballek)
Bowling O M W R Nb Wd
Hr Sibly 2.0 1 0 4 1 0
F Pick 4.0 0 0 7 0 0
G Pick 7.0 0 4 23 2 1
S Sethi 3.0 0 1 25 3 0
C McLean 3.0 0 0 15 1 0
A Phillips 4.0 0 0 9 1 0
B Bayley 3.0 0 0 25 0 0
D Wyer 4.0 0 1 10 1 0
T Scalzo 3.0 0 0 7 2 0
W McCormack 1.0 0 0 1 0 0
Fielding c ro as ro unas st
T Groom 1 1 0 0
* Captain
+ Wicketkeeper
Other details:


Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM  
VSDCA:North/East 1st XI 11 2 Feb 19
9 Feb 19
Plenty Valley
   def by  
Balwyn
VSDCA:North/East 2nd XI 11 2 Feb 19
9 Feb 19
Balwyn
   def by  
Plenty Valley
VSDCA:South/East 3rd XI 11 2 Feb 19
9 Feb 19
Ormond
   def by  
Balwyn
VSDCA:South/East 4th XI 11 2 Feb 19
9 Feb 19
Balwyn
   def  
Ormond
ISEC:Under 17 Sunday - Robert Ary Shield 8 3 Feb 19
10 Feb 19
Toorak-Prahran
   def by  
Balwyn
ISEC:Under 17 Sunday - Robert Ary Shield 9 17 Feb 19
Mt Waverley Rigby
   def by  
Balwyn
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield 8 3 Feb 19
10 Feb 19
Balwyn
   def  
Mazenod OC
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield 9 17 Feb 19
Balwyn
   def by  
Moorabbin
ECA:Under 14B EC Orr 7 1 Feb 19
Balwyn / Deepdene
   def  
Donvale
ECA:Under 14B EC Orr 8 8 Feb 19
15 Feb 19
Balwyn / Deepdene
   def by  
Camberwell Magpies
ECA:Under 12C RK Wilkins 10 2 Feb 19
Balwyn
   def  
Edinburgh Maroon
ECA:Under 12C RK Wilkins 11 9 Feb 19
Ashwood
   drew  
Balwyn
ECA:Under 12C RK Wilkins 12 16 Feb 19
Balwyn
   def  
Mont Albert
ECA:Under 10 Blue 10 2 Feb 19
Richmond Union White
   def by  
Balwyn
ECA:Under 10 Blue 11 9 Feb 19
Balwyn
   drew  
Kew Junior Red