Share:
 

Team Selections

Season 
Round 
Grade 
Victorian Sub-District Cricket Association - East/West 1st XI
Round 2 - Sat 19 Oct 2019 (1:00PM), Sat 26 Oct 2019 (1:00PM)
Taylors LakesvBalwyn
Venue: Lionheart Reserve (Oval No. 1)Match ID: 3149513
Umpires: Umpire1: Bill Finnigan  Umpire2: David Stein  
Scorers:  Not specified
Brne, Michael
Wakeling, Jarrod A (c)
Marr, Lachlan
Denny, Jason
Wolf, Liam
Just, Marcus
Brasher, Aidan
O'Neale, Rachid E
Bansal, Vishesh
Bend, Marrodon R (+)
Marr, Chris
 
Coach:  Deegodagamage, Janaka
Scorer:  Arnold, Rob
 
Kennon, Clinton B (c)
Crawford, Nick
Dixon, Harry
Drissell, George
Gambell, Luca A
Gill, Thomas B (+)
Greene, Dom
Kiely, Daniel J
Michael, Kieran A
Narayana, Aditya K
Young, Alexander J
 
Coach:  Kennon, Clinton B
Team Manager:  Crawford, Matthew
Scorer:  Crawford, Matthew
Victorian Sub-District Cricket Association - East/West 2nd XI
Round 2 - Sat 19 Oct 2019 (1:00PM), Sat 26 Oct 2019 (1:00PM)
BalwynvTaylors Lakes
Umpires: Umpire1: Dennis Stuart  Umpire2: John Ryan  
Scorers:  Not specified
Hoornweg, Brendan J (c)
Bell, David J
Italiano, Nicholas E
Janes, Adam P
Khuram, Sunny R
Looker, Guy R
Pansari, Sarthak
Rulach, Brandon E
Strybosch, Jack C (+)
Thiele, Ben K
Vazquez, Luke
 
Coach:  Kennon, Clinton B
 
Just, Ben
Thomas, Paul (c)
Domazetovski, Samuel
Ognenovski, Goran
Denny, Luke
Netto, Matthew J
Just, Ethan
Belia, Damian
Brodie, Ethan (+)
Fernandes, Yannick M
Ravichandrakumar, Yokanth
Raza, Aamir
 
Coach:  Deegodagamage, Janaka
Inner South East Cricket - Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield
Round 2 - Sun 20 Oct 2019 (8:45AM), Sun 27 Oct 2019 (8:45AM)
BalwynvMurrumbeena (Gold)
Umpires: Umpire1: Sol Zimmermann  
Scorers:  Not specified
Smith, Henry (c)
Carroll, Patrick J
Dias, Maximilian
Greene, Simon
Greenhalgh, Aidan J
Horlock, Oliver
Lukan, Adam
Mullenger, Lucas
Sergi, Sebastian
Sheehan, Matthew
******** (+)
Taylor, Zach
 
Coach:  Ellingworth, Jackson
 
McInerney, Hamish
********
Anstee, Cooper
Anstee, Jack
Hawkins, Spencer
Grewcock, Lachie
Parakilas, Paul
Parkin, Wesley (+)
Hillemacher, Samuel
Chivers, Phoenix
Holt, Darcy
Frost, Ted
 
Coach:  Grewcock, Gordon
Victorian Sub-District Cricket Association - South/East 3rd XI
Round 2 - Sat 19 Oct 2019 (1:00PM), Sat 26 Oct 2019 (1:00PM)
BayswatervBalwyn
Venue: Bayswater ParkMatch ID: 3150634
Umpires: Umpire1: Darren Brown  Umpire2: Wayne Harris  
Scorers:  Not specified
Fahy, Michael
Gordon, Shane (c) (+)
Stranger, Darryl
Milne, Alan L
Tampaline, Mitchell J
Craigie, Callum
Shearer, Matthew
Wright, Shayne
Macklin, William A
Maher, Aidan
Beri, Jatin
Dall, Mitchell
 
Coach:  Flynn, Sean
Team Manager:  Tampaline, Len
 
Letcher, Michael L (c)
Burn, Max D
Carey, Ashley
Forrest, Patrick
Greene, Simon
Henry, Jacob
Jacob, Jacob
Kennon, Jay
Lyndon, Jack
Mummery, Jonathon A (+)
Singh, Sukhjinder
Thiele, Jon J
 
Coach:  Kennon, Clinton B
Eastern Cricket Association - Under 14B EC Orr
Round 2 - Fri 18 Oct 2019 (5:15PM), Fri 25 Oct 2019 (5:15PM)
Balwyn/DeepdenevClifton Hill Red
Venue: Balwyn Park (North Oval)Match ID: 3306480
Umpires: Umpire1: Lachlan Worsnop  
Scorers:  Not specified
Tondello, George
Carlin, Elliot M (+)
Orford, Lucas
Church, Sam (+)
Cran, Hugh R (c)
Flight, Lenny
Voitin, Jack
Sheehan, Benjamin
Hogan, Cooper
Sharma, Eshan
Chaudhari, Masum
 
Coach:  Gambell, Luca A
Team Manager:  Carlin, Vaughan
 
camroux, noah
Attard, William
Amarant, Zach
Morice, Jack
Dunning, Asher
Watson, Rory
Rath, Ned
Haydon, Lachlan
Oliver, David
Bhatia, Archit
de bondt, oscar
Fiddes, James
 
Coach:  Rath, Tim
Team Manager:  watson, jeremy
Victorian Sub-District Cricket Association - South/East 4th XI
Round 2 - Sat 19 Oct 2019 (1:00PM), Sat 26 Oct 2019 (1:00PM)
BalwynvBayswater
Umpires: Umpire1: Stephen Hardie  
Scorers:  Not specified
Bangash, Bilal
Dias, Maximilian
Dias, Richard (+)
Hughes, Paul H
Peters, Boyd
Ramjee, Deelan
Sheehan, Matthew
Strybosch, David (c)
Carlin, Elliot
Sheehan, Andrew
Khar, Taleb
 
Sacristani, Robert (+)
Jones, Keagan
Flynn, Archie
Wheeler, Andrew (c)
Macklin, Isaac G
Premaratne, Vijain
Wheeler, Benjamin
Sacristani, Max
Jones, Spencer
********
Livingstone, Jason
Jackson, Phillip
 
Coach:  Flynn, Sean
Eastern Cricket Association - Under 12B E R Frampton
Round 2 - Sat 19 Oct 2019 (8:30AM), Sat 26 Oct 2019 (8:30AM)
BalwynvBoroondara Blue
Venue: Balwyn Park (North Oval)Match ID: 3317260
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Flight, Lenny
Devarajan, Abhinav
Sheehan, Benjamin (c)
Watt, Charlie
D'souza, Mark
Browell, Alexander
Denier, Jordan
Bhardwaj, Rudraksh
Fernando Aditya, Arull
Dobson, Yannick
 
Coach:  Watt, Ewan
Team Manager:  Devarajan, Rama
 
Batt, Sam
Hoyling, Lachlan
Bergelin, Tom
Pearce, Tom
McCann, Rupert
Gunn, Jack
Searby, Henry
Darcy, Max
Burrell, Thomas
Coughlan, James
Demetriou, Sacha
Nichol, Benny
 
Coach:  Hoyling, Chris
Inner South East Cricket - Under 17 Sunday - Robert Ary Shield
Round 2 - Sun 20 Oct 2019 (8:45AM), Sun 27 Oct 2019 (8:45AM)
Murrumbeena (Maroon)vBalwyn
Umpires: Umpire1: David Green  
Scorers:  Not specified
Team not available
 
Taylor, Cooper (c)
Baddon, Fraser A
Begley, Harry
Dittmann, Jamie
Grandy, Ashton (+)
Lyndon, Jack
Mummery, Jonathon A
Perera, Benjamin J
********
Reidy, Lachlan M
Rice, Kieran W
Romijn, Patrick
 
Coach:  Drissell, George
Scorer:  Baddon, David
Eastern Cricket Association - Under 12C RK Wilkins
Round 3 - Sat 26 Oct 2019 (8:30AM)
BulleenvBalwyn
Venue: Burgundy Drive ReserveMatch ID: 3328479
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Smith, Luca (+)
Feilso, Bastien
McLachlan, Robert
Feilso, Xavier
Stackwood-Smith, Lucas
Hilker, Monty
Ryan, Andrew (c)
Spendelove, James (+)
Johnson, Hayley
Johnson, Daniel
 
Coach:  Ferrarese, Caelum
 
Team not available
Eastern Cricket Association - Under 10 Yellow
Round 3 - Sat 26 Oct 2019 (8:30AM)
North BalwynvBalwyn
Venue: Macleay Park (Oval 2)Match ID: 3328657
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Team not available
 
Team not available
Team not available
Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM
VSDCA:East/West 1st XI 1 5 Oct 19
12 Oct 19
Balwyn
   def by  
Williamstown
VSDCA:East/West 2nd XI 1 12 Oct 19
Williamstown
   drew  
Balwyn
VSDCA:South/East 3rd XI 1 5 Oct 19
12 Oct 19
Balwyn
   def  
Moorabbin
VSDCA:South/East 4th XI 1 12 Oct 19
Moorabbin
   drew  
Balwyn
ISEC:Under 17 Sunday - Robert Ary Shield 1 13 Oct 19
Balwyn
   def  
Mazenod OC
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield 1 13 Oct 19
Balwyn
   def  
Brighton District (Red)
ECA:Under 14B EC Orr 1 11 Oct 19
Edinburgh Burgundy
   def  
Balwyn/Deepdene
ECA:Under 12B E R Frampton 1 12 Oct 19
Richmond Union White
   def by  
Balwyn
ECA:Under 12C RK Wilkins 1 12 Oct 19
Balwyn
   def  
Kew Junior Red
ECA:Under 12C RK Wilkins 2 19 Oct 19
Kew Junior Black
   def by  
Balwyn
ECA:Under 10 Yellow 1 12 Oct 19
Balwyn
   def by  
Kew Junior 1
ECA:Under 10 Yellow 2 19 Oct 19
Mont Albert Gold
   def  
Balwyn