Share:
 

Bud Walder Medal 2010/2011

Unprecedented Walder Medal Result07/03/2011 

In a very tight vote for the 2010/2011 Bud Walder Medal any one of five players could have won coming in to the final round.

Heading into the last round Patrick Tuohey had 15 votes, Richard Woods 14 votes, Nick Courtney 12 votes, Michael Letcher 12 votes and Jacob Jacob 12 votes.

In the last Round (13) both Michael Letcher and Nick Courtney polled 3 votes and with Richard Woods gaining 1 vote they joined Patrick Tuohey in sharing the award for 2010/2011.

The family feuds was won by the Tuohey brothers with 20 votes over the Jacobs 14, the Hardings 12, the Janes 7, the Dom's 5, and the Gordons 1.

 

Votes 2010/2011

 

15 - P.Tuohey, Woods, Courtney, Letcher
13 - Hanley
12 - J.Jacob
11 - Clarke
10 - Hailey
9 - Looker, Ramjee, Thomson, Wilks
8 - McLeod, Oliver, Sheehan
7 - Carey, T.Harding, Kiker, Leropoulos
6 - Bommala, P.Janes, Versteegen
5 - Baum, Etty-Leal, Kiely, Keyser, M.Tuohey, Walpole, Weeramantry
4 - Boland, Mead, Moloney
3 - Barlow, Bell, A.Harding, Smale, Young
2 - C.Harding, T.Jacob, Kennon, J.Houston, Meagher, Mehta, Miles
1 - Fitzpatrick, B.Gordon, Greene, A.Janes, E.Jones, Powell


Bud Walder Medal history

About Bud Walder, the Medal and past winners

 


The Winners!

Patrick Tuohey - 160 runs @ 20.0 (3 x 30+ runs), 21 wickets @ 18.3 (4 x 3+ wicket innings)
Richard Woods - 37 runs @ 9.3, 16 wickets @ 16.3 (3 x 3+ wicket innings)
Nick Courtney - 231 runs @ 21.0 (4 x 30+ runs), 13 wickets @ 14.3 (3 x 4+ wicket innings)
Michael Letcher - 191 runs @ 23.9 (3 x 30+ runs), 14 wickets @ 14.9 (1 x 3+ wicket innings)

 

The Bud Walder Medal
Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM  
VSDCA:North/East 1st XI 11 2 Feb 19
9 Feb 19
Plenty Valley
   def by  
Balwyn
VSDCA:North/East 2nd XI 11 2 Feb 19
9 Feb 19
Balwyn
   def by  
Plenty Valley
VSDCA:South/East 3rd XI 11 2 Feb 19
9 Feb 19
Ormond
   def by  
Balwyn
VSDCA:South/East 4th XI 11 2 Feb 19
9 Feb 19
Balwyn
   def  
Ormond
ISEC:Under 17 Sunday - Robert Ary Shield 8 3 Feb 19
10 Feb 19
Toorak-Prahran
   def by  
Balwyn
ISEC:Under 17 Sunday - Robert Ary Shield 9 17 Feb 19
Mt Waverley Rigby
   def by  
Balwyn
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield 8 3 Feb 19
10 Feb 19
Balwyn
   def  
Mazenod OC
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield 9 17 Feb 19
Balwyn
   def by  
Moorabbin
ECA:Under 14B EC Orr 7 1 Feb 19
Balwyn / Deepdene
   def  
Donvale
ECA:Under 14B EC Orr 8 8 Feb 19
15 Feb 19
Balwyn / Deepdene
   def by  
Camberwell Magpies
ECA:Under 12C RK Wilkins 10 2 Feb 19
Balwyn
   def  
Edinburgh Maroon
ECA:Under 12C RK Wilkins 11 9 Feb 19
Ashwood
   drew  
Balwyn
ECA:Under 12C RK Wilkins 12 16 Feb 19
Balwyn
   def  
Mont Albert
ECA:Under 10 Blue 10 2 Feb 19
Richmond Union White
   def by  
Balwyn
ECA:Under 10 Blue 11 9 Feb 19
Balwyn
   drew  
Kew Junior Red