Share:
 

Bud Walder Medal 2003/2004

Paul Janes wins Walder Medal07/03/2004

Paul Janes has won the season 2003/04 Bud Walder Medal. The Walder medal is given to the player who is the Best Performing player at Club for the season.

Janes romped in the award with 20 votes beating his nearest rivals, Clinton 'Bull' Kennon and Brett 'Choch' Oliver by 5 votes. Janes aka 'Pistol' had a brilliant season playing the majority of his games in the 2nd XI and a couple of games in the 1st XI claiming best on ground performances in half of the matches he played. Even more astounding is the fact that he missed 2 games through injury and didn't play in the last round, opting to work at the Melbourne Grand Prix for the lucrative pay and the ‘Mervin’, and possibly the fact that by this stage he had the Walder medal well and truely sewn-up.

The winner was very humble in his accomplishment stating in an interview upon receiving the award “yeah, I had a pretty good season". Fellow clubmen applauded PJ’s efforts and were very satisfied with the result many saying “we’re very satisfied with the result". Asked to make a statement about the best & fairest medal the living legend Bud Walder made an unrepeatable derogatory-filled response but was happy for the winner.

The new Romma, Vignesh 'Sexwax' Saxena, was over the moon for young PJ. After the vote count he was quoted as yelling “OH YEAH! THAT IS GREAT!!" before security briskly gave the new club icon a cold shower.

The club congratulates Paul Janes on a magnificent effort in earning the Bud Walder medal for Season 2003/04. Well done.

Votes 2003/2004

20 - Paul 'PJ' Janes
15 - Clinton 'Bull' Kennon, Brett 'flog' Oliver
12 - Leropoulos, Fingland
11 - Gleeson
10 - Baseggio, Silvers, Mahony.Joe
9 - B.Gordon
8 - Foster, Wight, Nangia, Bell, Hogg
7 - Rye
6 - Alder, Hunter, Lowrie, Norris
5 - P.Sheean, Kerr, C.Mahoney, Sheehan.J, Wilson, Walder
4 - M.Tuohey, P.Tuohey, May, J.Gordon, Fisher, Boxall, Jordan, Jacob
3 - Verstegeen, Connellan, Roach, Courtney, Buckenara, Moylan, Purdey, Mahoney.J, Strachan, Sheehan.A
2 - Dyer, Fernanado, Spinks, Wilks, Bennett
1 - Matthews, Letcher, Rizzo
0 - Kiker

Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM  
VSDCA:North/East 1st XI 13 2 Mar 19
Balwyn
   def  
Ivanhoe
VSDCA:North/East 2nd XI 13 2 Mar 19
Ivanhoe
   def by  
Balwyn
VSDCA:South/East 3rd XI 13 2 Mar 19
Balwyn
   def by  
Moorabbin
VSDCA:South/East 3rd XI SF 9 Mar 19
10 Mar 19
Bayswater
   def by  
Balwyn
VSDCA:South/East 3rd XI PF 16 Mar 19
17 Mar 19
Brighton
   def by  
Balwyn
VSDCA:South/East 3rd XI GF 23 Mar 19
24 Mar 19
Oakleigh
   def  
Balwyn
VSDCA:South/East 4th XI 12 17 Feb 19
24 Feb 19
Elsternwick
   def  
Balwyn
VSDCA:South/East 4th XI 13 2 Mar 19
Moorabbin
   def by  
Balwyn
ISEC:Under 17 Sunday - Robert Ary Shield 9 17 Feb 19
Mt Waverley Rigby
   def by  
Balwyn
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield 9 17 Feb 19
Balwyn
   def by  
Moorabbin
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield SF 24 Feb 19
3 Mar 19
Mt Waverley Viccars
   def  
Balwyn
ECA:Under 14B EC Orr 9 22 Feb 19
1 Mar 19
Glen Iris Wyer
   drew  
Balwyn / Deepdene
ECA:Under 12C RK Wilkins 13 23 Feb 19
Canterbury C2
   def by  
Balwyn
ECA:Under 12C RK Wilkins 14 2 Mar 19
Mont Albert
   def by  
Balwyn
ECA:Under 10 Blue 13 23 Feb 19
Balwyn
   def  
Edinburgh Green