Share:
 

Match Details

Season 
Round 
Grade 
Other matches in this round 
Viewing Format
Eastern Cricket Association - Under 16A A G Grace
Round 9 - Fri 23 Feb 2018 (5:15PM), Fri 2 Mar 2018 (5:15PM)
Kew JuniordefBoroondara
Venue: Hays Paddock (North)Match ID: 2770701
Umpires: Umpire1: Iain Graham  
Scorers:  Not specified
Result: Kew Junior WON FIRST INNINGS   Status: CONFIRMED   Points: Kew Junior: 6.00   Boroondara: .00 
Toss won by: Boroondara Batted first: Boroondara
1st Innings
1st Innings - Boroondara
R BF Min 4s 6s
c H Woodhouse b O Reid
0
0 0
b B Makowski
29
6 0
c B Makowski b W Troy
6
0 0
b W Stevens
12
0 0
c H Woodhouse b B Makowski
9
1 0
c J Stewart b E Angel
38
2 3
c J Stewart b W Stevens
1
0 0
c J Stewart b W Stevens
8
1 0
c B Makowski b E Angel
2
0 0
not out
3
0 0
lbw b I Ghaffar
1
0 0
dnb
Extras
(nb 2, w 11, b 1, lb 0)
14
Total
123
Overs
41.3
FOW: 1 (W McCredie) 2 (D McNab) 3 (DM Thomas) 4 (G Schultz) 5 (H McKay) 6 (L Sharrock) 7 (E Simpson) 8 (J Fraser-McGurk) 9 (N Buckley)
Bowling O M W R Nb Wd
O Reid 7.0 3 1 15 0 0
W Troy 6.0 3 1 9 0 0
W Stevens 6.0 0 3 31 0 0
H Woodhouse 6.0 3 0 10 0 0
B Makowski 9.0 2 2 36 0 0
J Stewart 3.0 0 0 11 0 0
J Nitz 2.0 0 0 6 0 0
E Angel 2.0 0 2 4 0 0
I Ghaffar 0.3 1 1 0 0 0
Fielding c ro as ro unas st
H Woodhouse 2 0 0 0
B Makowski 2 0 0 0
J Stewart 3 0 0 0
1st Innings - Kew Junior
R BF Min 4s 6s
c H McKay b DM Thomas
0
0 0
run out (N Buckley)
61
0 0
c DM Thomas b J Fraser-McGurk
43
0 0
c ? b N Flower
18
0 0
not out
20
0 0
not out
8
0 0
dnb
dnb
dnb
dnb
dnb
dnb
Extras
(nb 1, w 10, b 1, lb 1)
13
Total
4/163 (cc)
Overs
45.0
FOW: 1 (J Stewart) 90 (W Stevens) 130 (S Gollings) 141 (H Woodhouse)
Bowling O M W R Nb Wd
DM Thomas 12.0 2 1 26 1 2
W McCredie 4.0 0 0 20 0 2
R Forde 3.0 0 0 14 0 2
N Buckley 4.0 0 0 24 0 1
E Simpson 7.0 1 0 22 0 0
J Fraser-McGurk 6.0 2 1 7 0 1
L Sharrock 4.0 0 0 12 0 0
W McCall 3.0 0 0 25 0 0
N Flower 2.0 0 1 11 0 0
Fielding c ro as ro unas st
H McKay 1 0 0 0
N Buckley 0 0 1 0
R Forde 1 0 0 0
DM Thomas 1 0 0 0
* Captain
+ Wicketkeeper
Other details:


Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM  
VSDCA:North/East 1st XI 1 6 Oct 18
13 Oct 18
Bayswater
   def  
Balwyn
VSDCA:North/East 2nd XI 1 13 Oct 18
Balwyn
   def  
Bayswater
VSDCA:South/East 3rd XI 1 6 Oct 18
13 Oct 18
Bayswater
   def  
Balwyn
VSDCA:South/East 4th XI 1 13 Oct 18
Balwyn
   def by  
Bayswater
ISEC:Under 17 Sunday - Robert Ary Shield 1 14 Oct 18
Murrumbeena Gold
   def  
Balwyn
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield 1 14 Oct 18
Balwyn
   def by  
Mt Waverley Viccars
ECA:Under 14B EC Orr 1 12 Oct 18
Balwyn / Deepdene
   def by  
Glen Iris Wyer
ECA:Under 12C RK Wilkins 1 13 Oct 18
Ashwood
   def by  
Balwyn
ECA:Under 12C RK Wilkins 2 20 Oct 18
Edinburgh Maroon
   drew  
Balwyn
ECA:Under 10 Blue 1 13 Oct 18
Balwyn
   def  
Edinburgh White
ECA:Under 10 Blue 2 20 Oct 18
Balwyn
   drew  
Clifton Hill