Share:
 

Match Details

Season 
Round 
Grade 
Other matches in this round 
Viewing Format
Eastern Cricket Association - Under 16A A G Grace
Round SF - Sun 11 Mar 2018 (10:00AM)
Deepdene BearsdefSurrey Hills
Venue: Balwyn Park NorthMatch ID: 2770702
Umpires: Umpire1: Dennis Day  
Scorers:  Not specified
Result: Deepdene Bears WON FIRST INNINGS   Status: UNOFFICIAL   
Toss won by: Surrey Hills Batted first: Deepdene Bears
1st Innings
1st Innings - Deepdene Bears
R BF Min 4s 6s
c ? b J Bracken
24
0 0
c ? b A Rabl
0
0 0
c ? b H Brown
17
0 0
c ? b N Bennett
25
0 0
lbw b L Conole
43
0 0
run out
20
0 0
run out
3
0 0
b L Conole
6
0 0
c ? b J Bracken
1
0 0
run out
2
0 0
not out
3
0 0
dnb
Extras
(nb 8, w 14, b 5, lb 1)
28
Total
172
Overs
45.0
FOW: 1 (F Macrae) 45 (L Fitzpatrick) 51 (T Sheehan) 97 (H Free) 136 (T Johnston) 145 (L Kelvie) 153 (AJ Molden) 159 (J Wise) 164 (N Niall) 172 (W Doquile)
Bowling O M W R Nb Wd
A Rabl 7.0 2 1 21 0 0
L Conole 8.0 0 2 36 0 0
H Brown 8.0 2 1 23 0 0
J Bracken 8.0 1 2 30 0 0
E Wise 2.0 0 0 12 0 0
N Bennett 6.0 0 1 20 0 0
H Wild 4.0 0 0 16 0 0
C Visentin 2.0 0 0 8 0 0
Fielding c ro as ro unas st
L Conole 1 0 1 0
H Wild 0 2 0 0
J Bracken 0 1 0 0
T Kelly 2 0 0 0
N Bennett 1 0 0 0
J Pollock 1 1 0 0
1st Innings - Surrey Hills
R BF Min 4s 6s
b S O'Shannassy
25
0 0
c T Johnston b AJ Molden
3
0 0
c F Macrae b S O'Shannassy
53
7 0
c A Hart b S O'Shannassy
6
1 0
run out (L Fitzpatrick)
34
3 0
lbw b S O'Shannassy
1
0 0
b AJ Molden
10
1 0
c A Hart b AJ Molden
0
0 0
b AJ Molden
0
0 0
c W Doquile b AJ Molden
5
0 0
not out
0
0 0
Extras
(nb 6, w 10, b 2, lb 3)
21
Total
158
Overs
43.0
FOW: 10 (T Kelly) 92 (J Pollock) 97 (H Brown) 99 (L Conole) 103 (N Bennett) 125 (H Wild) 125 (J Bracken) 125 (C Visentin) 158 (L Gerling) 158 (E Wise)
Bowling O M W R Nb Wd
AJ Molden 11.0 1 5 25 0 0
S O'Shannassy 12.0 1 4 29 0 0
J Wise 4.0 0 0 21 0 0
L Kelvie 4.0 0 0 15 0 0
T Johnston 3.0 0 0 21 0 0
L Fitzpatrick 6.0 0 0 17 0 0
H Free 2.0 0 0 17 0 0
N Niall 1.0 0 0 8 0 0
Fielding c ro as ro unas st
T Johnston 1 0 0 0
W Doquile 1 0 0 0
F Macrae 1 0 0 0
A Hart 2 0 0 0
L Fitzpatrick 0 0 1 0
* Captain
+ Wicketkeeper
Other details:


Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM  
VSDCA:North/East 1st XI 1 6 Oct 18
13 Oct 18
Bayswater
   def  
Balwyn
VSDCA:North/East 2nd XI 1 13 Oct 18
Balwyn
   def  
Bayswater
VSDCA:South/East 3rd XI 1 6 Oct 18
13 Oct 18
Bayswater
   def  
Balwyn
VSDCA:South/East 4th XI 1 13 Oct 18
Balwyn
   def by  
Bayswater
ISEC:Under 17 Sunday - Robert Ary Shield 1 14 Oct 18
Murrumbeena Gold
   def  
Balwyn
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield 1 14 Oct 18
Balwyn
   def by  
Mt Waverley Viccars
ECA:Under 14B EC Orr 1 12 Oct 18
Balwyn / Deepdene
   def by  
Glen Iris Wyer
ECA:Under 12C RK Wilkins 1 13 Oct 18
Ashwood
   def by  
Balwyn
ECA:Under 12C RK Wilkins 2 20 Oct 18
Edinburgh Maroon
   drew  
Balwyn
ECA:Under 10 Blue 1 13 Oct 18
Balwyn
   def  
Edinburgh White
ECA:Under 10 Blue 2 20 Oct 18
Balwyn
   drew  
Clifton Hill