Balwyn Cricket Club - Balwyn Tigers Match Details | Balwyn Cricket Club
Share:
 

Match Details

Season 
Round 
Grade 
Other matches in this round 
Viewing Format
Eastern Cricket Association - Under 14B EC Orr
Round SF - Sun 10 Mar 2019 (10:15AM)
Glen Iris WyerdefCamberwell Magpies
Umpires: Umpire1: Harihara Ippili  
Scorers: Michael Bayley   
Result: Glen Iris Wyer WON FIRST INNINGS   Status: UNOFFICIAL   
Toss won by: Not available Batted first: Glen Iris Wyer
1st Innings
1st Innings - Glen Iris Wyer
R BF Min 4s 6s
c J Alleva b H Duncan
17
3 0
c J Alleva b S Jackson
15
0 0
c J Alleva b L Best
7
0 0
not out
58
5 4
c S Jackson b A Karpathakis
14
2 0
b S Hersom
5
1 0
b A Karpathakis
5
1 0
b J O'Brien
0
0 0
c A Karpathakis b S Hersom
2
0 0
run out (J O'Brien)
0
0 0
Extras
(nb 17, w 4, b 0, lb 2)
23
Total
146
Overs
36.5
Bowling O M W R Nb Wd
S Edney 7.0 1 0 17 2 0
H Duncan 5.0 0 1 28 1 1
S Jackson 6.0 0 1 33 1 0
L Best 5.0 1 1 25 3 0
S Hersom 2.5 0 2 12 0 0
A Karpathakis 3.0 1 2 16 5 0
J O'Brien 2.0 2 1 0 0 0
L Hayes 2.0 0 0 6 2 1
H Hewitt 2.0 0 0 4 3 0
T Smith 2.0 0 0 3 0 2
Fielding c ro as ro unas st
J O'Brien 0 1 0 0
J Alleva 3 0 0 0
S Jackson 1 0 0 0
A Karpathakis 1 0 0 0
1st Innings - Camberwell Magpies
R BF Min 4s 6s
c ? b A Phillips
0
0 0
run out
1
0 0
b G Pick
4
0 0
b G Pick
0
0 0
c & b H Elustondo
16
1 0
b A Phillips
1
0 0
c ? b T Scalzo
2
0 0
b A Phillips
13
2 0
c ? b B Bayley
5
0 0
not out
6
0 0
c ? b F Kenealy
4
1 0
Extras
(nb 16, w 0, b 8, lb 1)
25
Total
77
Overs
35.4
FOW: 1 (L Best) 5 (J Alleva) 5 (L Hayes) 7 (S Edney) 8 (A Karpathakis) 10 (S Jackson) 56 (H Hewitt) 60 (S Hersom) 69 (H Duncan) 77 (T Smith)
Bowling O M W R Nb Wd
F Pick 2.0 0 0 8 0 0
G Pick 6.0 2 2 6 0 0
J Bayley 3.0 0 0 11 0 0
C McLean 4.0 1 0 13 0 0
F Kenealy 2.0 0 1 7 0 0
A Phillips 6.0 1 3 8 0 0
B Bayley 3.0 0 1 7 0 0
H Elustondo 4.0 2 1 3 0 0
T Scalzo 6.0 1 1 5 0 0
* Captain
+ Wicketkeeper
Other details:


Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM  
VSDCA:North/East 1st XI 13 2 Mar 19
Balwyn
   def  
Ivanhoe
VSDCA:North/East 2nd XI 13 2 Mar 19
Ivanhoe
   def by  
Balwyn
VSDCA:South/East 3rd XI 13 2 Mar 19
Balwyn
   def by  
Moorabbin
VSDCA:South/East 3rd XI SF 9 Mar 19
10 Mar 19
Bayswater
   def by  
Balwyn
VSDCA:South/East 3rd XI PF 16 Mar 19
17 Mar 19
Brighton
   def by  
Balwyn
VSDCA:South/East 3rd XI GF 23 Mar 19
24 Mar 19
Oakleigh
   def  
Balwyn
VSDCA:South/East 4th XI 12 17 Feb 19
24 Feb 19
Elsternwick
   def  
Balwyn
VSDCA:South/East 4th XI 13 2 Mar 19
Moorabbin
   def by  
Balwyn
ISEC:Under 17 Sunday - Robert Ary Shield 9 17 Feb 19
Mt Waverley Rigby
   def by  
Balwyn
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield 9 17 Feb 19
Balwyn
   def by  
Moorabbin
ISEC:Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield SF 24 Feb 19
3 Mar 19
Mt Waverley Viccars
   def  
Balwyn
ECA:Under 14B EC Orr 9 22 Feb 19
1 Mar 19
Glen Iris Wyer
   drew  
Balwyn / Deepdene
ECA:Under 12C RK Wilkins 13 23 Feb 19
Canterbury C2
   def by  
Balwyn
ECA:Under 12C RK Wilkins 14 2 Mar 19
Mont Albert
   def by  
Balwyn
ECA:Under 10 Blue 13 23 Feb 19
Balwyn
   def  
Edinburgh Green